Image

Průmyslový design

4letý maturitní obor

Zajímá tě design a rád/a vyrábíš nové věci? Chceš se naučit navrhovat a vyrábět produkty, které zpříjemní a usnadní životy lidí? Na tomhle oboru můžeš popustit uzdu fantazii, převést své nápady do reality a třeba jednou vytvoříš věc, která změní životy lidí.

Osvojíš si základní výtvarné techniky a manuální dovednosti. Ty potom využiješ při navrhování a realizaci různých výrobků – spotřebičů, nástrojů i nářadí. Vyznáš se v tradičních a moderních materiálech, různých pracovních postupech a zvládneš je efektivně zkombinovat. Zvládneš vytvořit nadčasové kousky, které budou nejen dobře vypadat, ale také správně fungovat.


Jak probíhají přijímačky

Podívej se na předměty

KÓD OBORU
82–41-M/04

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Průmyslový design

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední odborné vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
4 roky

FORMA STUDIA
Denní

POČET PŘIJÍMANÝCH UCHAZEČŮ
5

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POVINNÁ LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano

Přečti si důvody

Proč si vybrat tento obor?

Grafika nejen v Photoshopu

Pracovat budeš nejen na papíře, ale také s 2D a 3D grafickými programy, jako je Photoshop, Illustrator, Rhinoceros a SpaceClaim.

Ovládni jazyky

Perfektně ovládneš cizí jazyk – na výběr máš z angličtiny, němčiny nebo ruštiny. V jazykových kroužcích můžeš přidat francouzštinu a latinu.

Výtvarná příprava

Osvojíš si různé výtvarné techniky, především základy malby, kresbu zátiší a modelování. To je nezbytný základ pro tvou práci.

Pokračuj na VŠ

Dostaneš spoustu prostoru na výtvarnou přípravu, která tě skvěle připraví na přijímačky i studium na vysoké umělecké škole.

Tvoř a inovuj

Zjistíš, jak navrhnout produkt, aby nejen dobře vypadal, ale také aby plnil svou funkci. Budeme tě učit inovovat – jak vylepšovat produkty a dostat z nich ještě víc.

Prezentuj se

Naučíš se prezentovat svojí práci – ať už ve formě portfolia nebo formou prezentace a obhájení svého záměru potenciálnímu zákazníkovi.

Příprava na vysokou

Jednou za půl roku tě čeká klauzurní zkouška, kde můžeš sledovat svůj posun. Navíc už budeš na vysoké vědět, co tě čeká.

Kvalitní praxe

Na dílnách dáš svým návrhům tvar – naučíš se vyrábět prototypy svých produktů z různých materiálů pomocí různých technik. Seznámíš se s technologií výroby produktů a naučíš se svou práci dělat opravdu precizně.

Kreativita bez omezení

Při výrobě prototypu tvého návrhu můžeš spolupracovat s ostatními obory – třeba se skláři či truhláři. Kreativitě se meze nekladou.
A co po škole?

Kde se uplatníš?

S tímhle oborem můžeš být návrhářem, konstruktérem či modelářem v designérských ateliérech a vývojových pracovištích firem, které se zabývají designem. Můžeš se také stát designérem na volné noze, založit vlastní studio nebo pokračovat ve studiu na vysoké škole – třeba na ČVUT nebo Mendelově univerzitě. Jako budoucí designer/ka tě čeká obrovské množství výzev a inovací, takže se nikdy nezačneš nudit.

Image
Image
Image
Image
Image
Přečti si zkušenosti těch nejpovolanějších

Co o nás říkají absolventi?

Image

Patrik Šimek

Absolvent oboru Průmyslový design

Studoval jsem obor průmyslový design, protože mě nejvíce zaujal. Naučil jsem se pracovat s různými druhy materiálů, technik a zdokonaloval jsem si techniky kresby, jako je kresba postav, portrétů a mnoho dalších. V současné době studuji na vysoké škole Fakulta umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni se zaměřením produktový design.

Image

MgA. Karel Jankovský

Absolvent oboru Výtvarné zpracování skla, Designer
Už jako malý kluk jsem byl velmi kreativní. Navštěvoval jsem nejrůznější kroužky a má potřeba neustálého tvoření mě po základní škole dovedla na Akademii. Během studia jsem se naučil, jak přistupovat k navrhování, respektovat materiály, technologie a v neposlední řadě mě škola připravila po výtvarné stránce na přijímačky na VŠ, a to především díky hodinám kresby a modelování, na které škola klade velký důraz, stejně tak jako na praktickou výuku. Škola mi také umožnila absolvovat jednoměsíční stáž ve Vídni na Wiener Kunstschule. Po maturitě jsem zamířil do Prahy na ČVUT, konkrétně na obor Průmyslový design na fakultě architektury. 
Image

Sofia Antonevich

Absolventka oboru Zlatnictví a stříbrnictví, studentka VŠ

Celý život jsem žila ve dvou světech - jazyky po mamince a obrábění kovů po tatínkovi. Na SŠ jsem nastoupila, abych se sblížila s tátou, který o mně snil jako o zlatnici. Po ukončení studia mě život přivedl na VŠ, přesněji k jazykům. Stále ale dělám i s tátou, který mi umožnil přístup k váženým zakázkám i přes vzdálenost, která nás dělí, a proto neztrácím znalosti ze SŠ. V budoucnu plánují mít soukromý útulný koutek, kde budu i nadále tvořit nejen jako zlatnice, ale i jako designér kovových výrobků, protože umění je důležitá část mě a mého života.

Image

Kryštof Karen

Absolvent oboru kamenosochařství, majitel firmy na povrchovou úpravu materiálů

Po studiu jsem se dostal ke spolupráci na zakázkách, jako například restaurování Vily Tugendhat v Brně. Později jsem se sochařem Ivanem Hamáčkem spolupracoval na replice sousoší sv. Vincence na Karlův most. Dále jsem pak pracoval na mnoha svých projektech, jako třeba restaurováním mostu v Zenklově ulici v Praze.  Od roku 2018 provozuji svou firmu na pískování a povrchovou úpravu různých materiálů. Nyní pracuji na otevření vlastního kamenictví v náchodském kraji se zaměřením jak na klasickou kamenickou výrobu, tak i na kamenosochařinu a restaurování. Do budoucna bych rád vybíral nové spolupracovníky právě mezi absolventy světelské Akademie, která jejich studentům zajišťuje výborné zázemí a kvalitní profesory.

Image

Zuzana Prášková

Absolventka oborů Uměleckořemeslné zpracování skla a VOŠ - Řízení sklářské a keramické výroby
Sklo mě vždy fascinovalo, takže má volba školy byla víceméně jasná. Ale až tady jsem zjistila, jak opravdu zajímavý a mimořádný materiál sklo je, a překvapilo mě, kolik možností mám při jeho zkrášlování a zušlechťování. Nestačila mi pouze malba skla, ale bavilo mě si postupně vyzkoušet i další techniky zušlechťování, jako je třeba broušení a pískování skla nebo vitráž. Škola je výjimečná v tom, že díky nepřeberné nabídce dalších oborů je zde i možnost kombinace s jinými materiály, jako je například kámen či dřevo, ale i jiné. Na škole jsem také vystudovala VOŠ v oboru Řízení sklářské a keramické výroby, což prohloubilo mé vědomosti a zároveň tak i rozšířilo mé možnosti při hledání zaměstnání na trhu práce.
Image

Marie Benešová

Čerstvá absolventka oboru Výrobce a zušlechťovatel skla – malíř skla
Vždy jsem byla student, který nevěděl úplně přesně, co by po škole chtěl vlastně dělat, a nemohla jsem najít místo, kam bych zapadla a cítila se „jako doma". Akademie ve Světlé nad Sázavou mi dala druhý domov a velice přátelské zázemí, vlastně druhou rodinu. A obor malíř skla byl dle mého názoru tou nejlepší volbou, kterou jsem mohla udělat. Konečně jsem našla zaměření, které jsem si doslova zamilovala. Díky práci s dětmi při reprezentaci školy jsem se rozhodla pokračovat dál ve studiu se zaměřením na pedagogiku a právě díky Akademii jsem našla směr, kterým se chci dále ubírat. Děkuji, Akademie.
Image

Klára Čochnářová

Absolventka oboru Uměleckořemeslné zpracování skla – malba skla, Manager centra únikových her
Malbu, kresbu a vytváření různých věcí jsem milovala už od dětství. Díky studiu Malby skla jsem se mohla realizovat. Pomohlo mi to získat mnoho zkušeností a znalostí nejen v oboru skla, ale také objevit velké zalíbení v umění a jeho dějinách. Mistři a pedagogové na této škole mě mnohé naučili a pomohli mi využít zastaralých technik v "moderním" pojetí. Sklu se stále věnuji, byť jen koníčkem, a vždy si na práci s ním najdu čas. Tato škola mi dala do života mnoho cenných zkušeností a přátelství na celý život.
Image

BcA. Yana Vassilyeva

Absolventka oboru Výtvarné zpracování skla, content creator a studentka ČZU

Již od mala jsem se věnovala umění a bylo mi jasné, že střední škola, na kterou půjdu, bude umělecká. Když mi bylo 16 let, přestěhovala jsem se do Světlé nad Sázavou a nastoupila do 1. ročníku na obor Výtvarné zpracování skla. Během studia jsem získala spoustu zkušeností ve svém oboru, také jsem měla skvělou možnost zúčastnit se mezinárodního sympozia v Novém Boru IGS. Po dokončení Akademie jsem nastoupila na Západočeskou univerzitu v Plzni na obor Keramika a porcelán. Nyní studuji magisterský obor environmentální modelování  na ČZU. 

    Chceš studovat Průmyslový design?

    Podívej se, co pro to musíš udělat. 

    Zjisti jak na přijímačky